Banán (Musa paradisiaca)
Banán je bobule, která je plodem banánovníku, což je největší bylina světa. Jeho název pochází z arabského slova "banan", což znamená prst. Botanické druhy jemu podobné jsou známé zhruba 10 000 let. Existuje řada kultivarů, přičemž nejznámější v Evropě jsou ovocné banány. V tropech se ovšem pěstuje ještě skupina tzv. zeleninových banánů, neboli plantejnů, které obsahují velké množství škrobu a jsou v syrovém stavu nepoživatelné. Nejčastěji se smaží, vaří nebo pečou a slouží jako hlavní jídlo nebo příloha. V podstatě nahrazují naše brambory a pro tamní obyvatelstvo mají mnohem větší význam než banány ovocné. Z ovocných banánů je k nám většinově dovážena odrůda Cavendish, která se vyznačuje žlutou slupkou, ale existuje například i červený, jablkový nebo baby banán.
Nám známé druhy banánů se rozmnožují vegetativně, tudíž nemají semena, divoké odrůdy jsou naopak semen plné.
Zralé banány obsahují 75% vody, 22% sacharidů, vitamín A a C, vitamíny skupiny B, draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan, fosfor, molybden a vlákninu, díky které podporují zažívání a vylučování toxických látek z organismu, též snižují vysoký krevní tlak
a hladinu cholesterolu v krvi. Jsou výborným rychlým zdrojem energie a posilují organismus nejen v době nemoci a během rekonvalescence. Chrání kardiovaskulární systém, zklidňují nervy a podporují kvalitní spánek.
Použití:
Banány jsou výborné jen tak samotné nebo v ovocných salátech. Své uplatnění najdou při zdobení moučníků, ve zmrzlinových pohárech, koktejlech, dortech nebo jako ingredience při přípravě masa. Můžeme je péct, grilovat či flambovat.
Skladování:
Banány jsou citlivé na nízké teploty, proto je nikdy neskladujeme v lednici, jinak by zčernaly a ztratily na kvalitě. Ideální teplota je kolem 10°C. Nezralé banány necháváme dozrát při pokojové teplotě – zralý banán neobsahuje žádná zelená místa, je žlutý a na slupce se začínají objevovat hnědočerné skvrny.